STAFF DIRECTORY

Jennifer Paulsen
Jennifer Paulsen
ADMIN/OFFCE
PRINCIPAL
Email
Assistant Principal Anna Leeper
Anna Leeper
ASSISTANT PRINCIPAL
ADMIN & OFFICE
Email
Teri Buck Attendance Secretary
Teri Buck
ATTENDENCE SECRETARY
ADMIN & OFFICE
Email
Roxie Kalvels Head Secretary
Roxie Kalvels
HEAD SECRETARY
ADMIN & OFFICE
Email
Sabrina Manseau Health Room Assistant
Sabrina Manseau
HEALTH ROOM ASSISTANT
ADMIN & OFFICE
Email
Alex Gordon OT
Alex Gordon
OT
ADMIN & OFFICE
Email
Jane Blickenstaff
Jane Blickenstaff
KINDERGARTEN
CLASSROOM TEACHERS
Email
Meadowlark Clark
Meadowlark Clark
KINDERGARTEN
CLASSROOM TEACHERS
Email
Sarah Heid Math Extension 6210 Room 191
Sarah Heid
SPECIALIZED TEACHERS
LEARNING ASIISTANCE PROFRAM(LAP)
Email
Heidi Lammers Reading Extension 8086 Room 191
Heidi Lammers
SPECIALIZED TEACHERS
LEARNING ASSISTANCE PROGRAM(LAP)
Email
Ben Scott Instructional Coach Extension 8012 Room 191
Ben Scott
SPECIALIZED TEACHERS
LEARNING ASSISTANCE PROGRAM(LAP)
INSTRUCTIONAL COACH
Email
Mary Johnson-Garner Basic Education Assistant
Mary Johnson
SUPPORT STAFF
BASIC EDUCATION AIDES
Email
Rachel Gette Basic Education Assistant
Rachel Gette
SUPPORT STAFF
BASIC EDUCATION AIDES
Email
Kim Koppe Basic Education Assistant
Kim Koppe
SUPPORT STAFF
BASIC EDUCATION AIDES
Email
Mike Barber
SUPPORT STAFF
CUSTODIAL
Email
Robert Langloss
SUPPORT STAFF
CUSTODIAL
Email
Tom Bulkley
SUPPORT STAFF
CUSTODIAL
Email
Keri Suhr SLP
Keri Suhr
SLP
ADMIN & OFFICE
Email
Kim Rich
PSYCHOLOGIST
ADMIN & OFFICE
Email
Elise Gold
ADMIN/OFFICE
PSYCHOLOGIST
Email
Hayley Blevins Extension 8076 Room 176
Hayley Blevins
FIRST GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Jessie Perry Extension 8077 Room 177
Jessie Perry
FIRST GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Deanna Sheets Extension 8074 Room 174
Deanna Sheets
FIRST GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Lyla Smith Extension 8071 Room 171
Lyla Smith Smith
FIRST GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
CJ Trevarthen Extension 8078 Room 178
CJ Trevarthen
FIRST GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Katie Brandt
CLASSROOM TEACHERS
SECOND GRADE
Email
Emilee Deluca Extension 8066 Room 166
Emilee Deluca
SECOND GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Debbie Tytler Extension 8067 Room 167
Debbie Tytler
SECOND GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Kayla Verpoorten Extension 169 Room 169
Kayla Verpoorten Verpoorten
SECOND GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Paul Crossley Extension 8079 Room 179
Paul Crossley Crossley
THIRD GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Kathy Davis Extension 8003 Room 403 (Den)
Kathy Davis
THIRD GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Teresa Gaskill Extension 8001 Room 401 (Den)
Teresa Gaskill Gaskill
THIRD GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Terri Hays Extension 8002 Room 402 (Den)
Terri Hays Hays
THIRD GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Leah Ball Extension 8008 Room 408 (Den)
Leah Ball Ball
FOUR GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Becky Goff Extension 8007 Room 407 (Den)
Becky Goff Goff
FOUR GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Diane Hatfield Extension 8010 Room 410 (Den)
Diane Hatfield
FOUR GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Pamela Hull Extension 8005 Room 405 (Den)
Pamela Hall
FOUR GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Linda Walker Extension 8000 Room 406 (Den)
Linda Walker
FOUR GRADE
CLASSROOM TEACHERS
Email
Suzanne Burgess Teacher Librarian 2,3,& 4 Extension 6206 Room 327
Suzanne Burgess
SPECIALIZED TEACHERS
LIBRARY/MEDIA CENTER TEAM
Email
Jennifer Sawyer Teacher Librarian Pre K, 1 & 2 Extension 6209 Room 327
Jennifer Sawyer
SPECIALIZED TEACHERS
LIBRARY/MEDIA CENTER TEAM
Email
Tami Stickney Library Media Technician Extension 8025 Room 327
Tami Stickney
SPECIALIZED TEACHERS
LIBRARY/MEDIA CENTER TEAM
Email
Nancy Anderson Resource Room Extension 8044 Room 144
Nancy Anderson
SPECIALIZED TEACHERS
SPECIAL EDUCATION
Email
Melinda Beachell Preschool Extension 8031 Room 131
Melinda Beachell
SPECIALIZED TEACHERS
SPECIAL EDUCATION
Email
Julie Ash Music Extension 8039 Room 340
Julie Ash
SPECIALIZED TEACHERS
SPECIALISTS
Email
Ann Croze Health/P.E.-K-1 Extension 8040 Room 140
Ann Croze
CLASSROOM TEACHERS
SPECIALISTS
Email
Andrea Johnston Art Extension 8042 Room 142
Andrea Johnston
SPECIALIZED TEACHERS
SPECIALISTS
Email
Kim Klein Art/Music/PE Extension 8041 Room 141
Kim Klein
CLASSROOM TEACHERS
SPECIAL TEACHERS
Email
Sara Williams PE Extension 8047 Room 347
Sara Williams
SPECIALIZED TEACHERS
SPECIALISTS
Email
Brenda Camarota
SUPPORT STAFF
FOOD SERVICES
Email
Tina Davis
SUPPORT STAFF
FOOD SERVICES
Email
Melody White
SUPPORT STAFF
FOOD SERVICES
Email
Laura Kennedy
SUPPORT STAFF
MATH INSTRUCTIONAL AIDES
Email
SUPPORT STAFF
MATH INSTRUCTIONAL AIDES
Email
Jina Sarkinen
SUPPORT STAFF
MATH INSTRUCTIONAL AIDES
Email
Tina Gillette
Tina Gillette
SUPPORT STAFF
SPECIAL EDUCATION AIDES
Email
Susan Jenkins
Susan Jenkins
SUPPORT STAFF
SPECIAL EDUCATIONAL AIDES
Email
Mandy Powell
Mandy Powell
SUPPORT STAFF
SPECIAL EDUCATIONAL AIDES
Email
Lyubov Voichishina
Lyubov Voichishina
SUPPORT STAFF
SPECIAL EDUCATIONAL AIDES
Email
Melinda Beachell
SUPPORT STAFF
READING INSTRUCTIONAL AIDES
Email
Ann Anderson
SUPPORT STAFF
BASIC EDUCATION AIDES
Email
Linda Kincaid
SUPPORT STAFF
READING INSTRUCTIONAL AIDES
Email
Diane Mason
SUPPORT STAFF
READING INSTRUCTIONAL AIDES
Email
Brenda Tiefenthaler
SUPPORT STAFF
READING INSTRUCTIONAL AIDES
Email
Lisa Robbins
SUPPORT STAFF
READING INSTRUCTIONAL AIDES
Email

GET IN TOUCH

icon 20601 NE 167TH Avenue,
Battle Ground, WA 98604

iconP.O. Box 200
Battle Ground, WA 98604

icon(360) 885-6200

icon

Read Our Newsletter